Menu

Find great local body candidates

Local elections are in October 2022.

Below you will find Labour Party candidates standing for councils and other local bodies around the country. The Labour Party has also endorsed some candidates who are standing as independents or on other tickets, find those candidates listed here.

Tap a candidate's name to view their website and find out more.

Auckland

Auckland Council

Alf Filipaina
Manukau Ward
Lotu Fuli
Manukau Ward
Sago Feagaiga
Manurewa‑Papakura Ward
Ilango Krishnamoorthy
Manurewa‑Papakura Ward
Josephine Bartley
Maungakiekie-Tāmaki Ward
Shane Henderson
Waitākere Ward
Kerrin Leoni
Whau Ward

Auckland Local Boards

Tony Nelson
Franklin Local Board
Jill Ovens
Franklin Local Board
Prasan Tirunagari
Franklin Local Board
Charlie Tuhua
Franklin Local Board
Chris Carter
Henderson-Massey Local Board
Dan Collins
Henderson-Massey Local Board
Sanjay Datt Sharma
Henderson-Massey Local Board
Susan Diao
Henderson‑Massey Local Board
Will Flavell
Henderson-Massey Local Board
Oscar Kightley
Henderson-Massey Local Board
Brooke Loader
Henderson‑Massey Local Board
Gurdeep Talwar
Henderson‑Massey Local Board
Matthew Campbell
Kaipātiki Local Board
Elizabeth Hurley
Kaipātiki Local Board
David Kaio
Kaipātiki Local Board
Lleuarne Panoho
Kaipātiki Local Board
Sesalina Setu
Kaipātiki Local Board
Tauanu'u Nick Bakulich
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Joe Glassie-Rasmussen
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Makalita Kolo
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Christine O'Brien
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Papali'itele Lafulafu Peo
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Walter Togiamua
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Harry Toleafoa
Māngere-Ōtāhuhu Local Board
Gadiel Asiata
Manurewa Local Board
Sago Feagaiga
Manurewa Local Board
Ilango Krishnamoorthy
Manurewa Local Board
Jonaan McLeod
Manurewa Local Board
Raniera Pene
Manurewa Local Board
Namulau'ulu Anne Singh
Manurewa Local Board
Kharag Singh
Manurewa Local Board
Kirimangu Tautogia
Manurewa Local Board
Nerissa Henry
Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Tāmaki sub-division)
Christopher Makoare
Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Tāmaki sub-division)
Peter McGlashan
Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Tāmaki sub-division)
Maria Meredith
Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Tāmaki sub-division)
Apulu Reece Autagavaia
Otara-Papatoetoe Local Board (Ōtara sub-division)
Swanie Nelson
Ōtara-Papatoetoe Local Board (Ōtara sub-division)
Ashraf Choudhary
Ōtara-Papatoetoe Local Board (Papatoetoe sub-division)
Ofa Dewes
Ōtara-Papatoetoe Local Board (Papatoetoe sub-division)
Vi Hausia
Ōtara-Papatoetoe Local Board (Papatoetoe sub-division)
Dawn Trenberth
Ōtara-Papatoetoe Local Board (Papatoetoe sub-division)
Pania Wilson
Papakura Local Board
Fasitua Amosa
Whau Local Board
Aadil Basha
Whau Local Board
Catherine Farmer
Whau Local Board
Valeria Gascoigne
Whau Local Board
Sarah Paterson-Hamlin
Whau Local Board
Kay Thomas
Whau Local Board
Susan Zhu
Whau Local Board

Auckland Licensing Trusts

Elizabeth Hurley
Birkenhead Licensing Trust
David Kaio
Birkenhead Licensing Trust
Sesalina Setu
Birkenhead Licensing Trust
Nerissa Henry
Mt Wellington Licensing Trust
Deborah Misiuepa
Mt Wellington Licensing Trust
Ian Pattison
Mt Wellington Licensing Trust
Tanner Vili
Mt Wellington Licensing Trust
Valeria Gascoigne
Portage Licensing Trust
Gaylene Maurice
Portage Licensing Trust
Mark Roberts
Portage Licensing Trust
Leanne Taylor
Portage Licensing Trust
Peter Kaiser
Waitākere Licensing Trust
Brooke Loader
Waitākere Licensing Trust
Gurdeep Talwar
Waitākere Licensing Trust
Vincent Naidu
Waitākere Licensing Trust
Gadiel Asiata
Wiri Licensing Trust
Jonaan McLeod
Wiri Licensing Trust
Sago Feagaiga
Wiri Licensing Trust

Wellington

Greater Wellington Regional Council

Daran Ponter
Pōneke/Wellington Constituency
Alex Voutratzis
Te Awa Kairangi ki Tai/Lower Hutt Constituency

Hutt City Council

Campbell Barry
Hutt City Mayor
Keri Brown
Wainuiomata Ward

Hutt City Community Boards

Semi Kuresa
Petone Community Board

Porirua City Council

Geoff Hayward
Onepoto General Ward
Josh Trlin
Pāuatahanui General Ward

Wellington City Council

Teri O'Neill
Motukairangi/Eastern Ward 
Nureddin Abdurahman
Paekawakawa/Southern Ward
Afnan AL-Rubayee
Pukehīnau/Lambton Ward
Ben McNulty
Takapū/Northern Ward
Matthew Reweti
Te Whanganui-a-Tara Ward
Rebecca Matthews
Wharangi/Onslow-Western Ward 

Canterbury

Christchurch City Council

Michelle Lomax
Burwood Ward
Jake McLellan
Central Ward

Christchurch Community Boards

Tim Baker
Burwood Community Board
Sunita Gautam
Central Community Board
John Miller
Central Community Board

Otago

Dunedin City Council

Joy Davis Steve Walker

Otago Regional Council

Bill Southworth
Dunedin Regional Constituency
Helen Beattie
Dunedin Regional Constituency