New Zealand Labour Party
Menu

Our Team

Kerrin Leoni
66

Kerrin Leoni

Candidate for Waikato

Liam Wairepo
80

Liam Wairepo

Candidate for Waitaki

Lotu Fuli
61

Lotu Fuli

List Candidate

Baljit Kaur

Baljit Kaur

Candidate for Port Waikato

Nerissa Henry
77

Nerissa Henry

Candidate for Pakuranga

Emily Henderson
64

Emily Henderson

Candidate for Whangārei

Tangi Utikere

Tangi Utikere

Candidate for Palmerston North

Ala' Al-Bustanji
71

Ala' Al-Bustanji

Candidate for Taupō

Lemauga Lydia Sosene
54

Lemauga Lydia Sosene

List Candidate

Zahra Hussaini
68

Zahra Hussaini

List Candidate

Rachel Brooking
46

Rachel Brooking

List Candidate

Arena Williams
58

Arena Williams

Candidate for Manurewa

Georgie Dansey
81

Georgie Dansey

List Candidate

Dr Gaurav Sharma
63

Dr Gaurav Sharma

Candidate for Hamilton West

Vanushi Walters
22

Vanushi Walters

Candidate for Upper Harbour

Jon Mitchell
75

Jon Mitchell

Candidate for Southland

Lorayne Ferguson

Lorayne Ferguson

Candidate for Whangaparaoa

Matt Flight
78

Matt Flight

Candidate for Kaikōura

Ibrahim Omer
42

Ibrahim Omer

List Candidate

Dr Neru Leavasa
52

Dr Neru Leavasa

Candidate for Takanini

Janet Holborow
69

Janet Holborow

List Candidate

Dr Ayesha Verrall
17

Dr Ayesha Verrall

List Candidate

Naisi Chen
38

Naisi Chen

Candidate for Botany

Reuben Davidson
67

Reuben Davidson

Candidate for Selwyn

Rt Hon Jacinda Ardern
1

Rt Hon Jacinda Ardern

Candidate for Mt Albert

Angela Roberts
50

Angela Roberts

Candidate for Taranaki-King Country

Hon Kelvin Davis
2

Hon Kelvin Davis

Candidate for Te Tai Tokerau

Barbara Edmonds
49

Barbara Edmonds

Candidate for Mana

Hon Grant Robertson
3

Hon Grant Robertson

Candidate for Wellington Central

Hon Phil Twyford
4

Hon Phil Twyford

Candidate for Te Atatū

Hon Dr Megan Woods
5

Hon Dr Megan Woods

Candidate for Wigram

Hon Chris Hipkins
6

Hon Chris Hipkins

Candidate for Remutaka

Hon Andrew Little
7

Hon Andrew Little

List Candidate

Hon Carmel Sepuloni
8

Hon Carmel Sepuloni

Candidate for Kelston

Hon David Parker
9

Hon David Parker

List Candidate

Hon Nanaia Mahuta
10

Hon Nanaia Mahuta

Candidate for Hauraki-Waikato

Hon Stuart Nash
12

Hon Stuart Nash

Candidate for Napier

Hon Jenny Salesa
13

Hon Jenny Salesa

Candidate for Panmure-Ōtāhuhu

Hon Damien O'Connor
14

Hon Damien O'Connor

Candidate for West Coast-Tasman

Shirin Brown
79

Shirin Brown

Candidate for Tāmaki

Monina Hernandez
73

Monina Hernandez

Candidate for East Coast Bays

Shanan Halbert
51

Shanan Halbert

Candidate for Northcote

Sarah Pallett
62

Sarah Pallett

Candidate for Ilam

Terisa Ngobi
65

Terisa Ngobi

Candidate for Ōtaki

Rachel Boyack
57

Rachel Boyack

Candidate for Nelson

Ingrid Leary
59

Ingrid Leary

Candidate for Taieri

Glen Bennett
72

Glen Bennett

Candidate for New Plymouth

Tracey McLellan
53

Tracey McLellan

Candidate for Banks Peninsula

Anna Lorck

Anna Lorck

Candidate for Tukituki

Dan Rosewarne
56

Dan Rosewarne

Candidate for Waimakariri

Romy Udanga
70

Romy Udanga

Candidate for North Shore

Nathaniel Blomfield
76

Nathaniel Blomfield

Candidate for Coromandel

Helen White
48

Helen White

Candidate for Auckland Central

Steph Lewis
55

Steph Lewis

Candidate for Whanganui

Claire Mahon
74

Claire Mahon

Candidate for Rotorua

Soraya Peke-Mason
60

Soraya Peke-Mason

Candidate for Rangitīkei

Camilla Belich
30

Camilla Belich

Candidate for Epsom

Hon Kris Faafoi
15

Hon Kris Faafoi

List Candidate

Hon Dr David Clark
16

Hon Dr David Clark

Candidate for Dunedin

Hon Peeni Henare
18

Hon Peeni Henare

Candidate for Tāmaki Makaurau

Hon Willie Jackson
19

Hon Willie Jackson

List Candidate

Hon Aupito William Sio
20

Hon Aupito William Sio

Candidate for Māngere

Hon Poto Williams
21

Hon Poto Williams

Candidate for Christchurch East

Michael Wood
23

Michael Wood

Candidate for Mt Roskill

Adrian Rurawhe
24

Adrian Rurawhe

Candidate for Te Tai Hauāuru

Anahila Kanongata'a-Suisuiki
44

Anahila Kanongata'a-Suisuiki

Candidate for Papakura

Angie Warren-Clark
35

Angie Warren-Clark

Candidate for Bay of Plenty

Dr Deborah Russell
33

Dr Deborah Russell

Candidate for New Lynn

Dr Liz Craig
41

Dr Liz Craig

Candidate for Invercargill

Dr Duncan Webb
43

Dr Duncan Webb

Candidate for Christchurch Central

Ginny Andersen
45

Ginny Andersen

Candidate for Hutt South

Greg O'Connor

Greg O'Connor

Candidate for Ōhāriu

Jamie Strange
40

Jamie Strange

Candidate for Hamilton East

Jan Tinetti
32

Jan Tinetti

Candidate for Tauranga

Jo Luxton
39

Jo Luxton

Candidate for Rangitata

Kieran McAnulty
26

Kieran McAnulty

Candidate for Wairarapa

Kiri Allan
25

Kiri Allan

Candidate for East Coast

Louisa Wall
27

Louisa Wall

List Candidate

Marja Lubeck
34

Marja Lubeck

Candidate for Kaipara ki Mahurangi

Hon Meka Whaitiri
28

Hon Meka Whaitiri

Candidate for Ikaroa-Rāwhiti

Paul Eagle
47

Paul Eagle

Candidate for Rongotai

Priyanca Radhakrishnan
31

Priyanca Radhakrishnan

Candidate for Maungakiekie

Rino Tirikatene
29

Rino Tirikatene

Candidate for Te Tai Tonga

Tāmati Coffey
37

Tāmati Coffey

Candidate for Waiariki

Rt Hon Trevor Mallard
11

Rt Hon Trevor Mallard

List Candidate

Willow-Jean Prime
36

Willow-Jean Prime

Candidate for Northland